Kesici Diskler Nedir?

Kesme taşları muhtelif malzemeleri kesmek, istenen ölçülere ayırmak veya bölmek için kullanılır. Giyotin makası, testere ve alevle kesme işlemlerine göre daha kolay, pratik ve kullanışlıdır. Kesme taşları takviyeli veya takviyesiz olarak üretilirler. Kesme işleminin ağırlık derecesi takviye ihtiyacını belirler.

Takviyesiz Kesme Taşları
Bu tip kesme taşları sadece kesme makinelerinde kullanılır. Kesme makinelerinde taşlar emniyetli bir biçimde tesbit edilmişlerdir, koruyucu gereçleri mevcuttur ve kesme düzlemi kontrol altındadır.

Takviyeli Kesme Taşları
Takviyeli kesme taşlarında özel dayanıklılık sağlayan maddeler veya cam elyafı kullanılır. Takviyeden amaç, yan basınç sonucu oluşan esneksel kuvvetlerin etkisi ile kırılmayı engellemek ve daha yüksek merkez kaç (santrifüj) kuvvetlere dayanıklılığı dolayısı ile yüksek çevre hızlarında çalışmayı temin etmektir. Tüm taşınabilir kesme makineleri, sarkaçlı tezgahlar, el kumandalı kesiciler takviyeli kesme taşları kullanılmasını gerektirir. Kesme taşları 75 ile 500 mm. çaplı, düz taşlardır. Kalınlıklar taş çapına, tane büyüklüğüne ve konstrüksiyona bağlı olarak değişir, fakat en çok 6 mm. olabilir.

On Ocak 3rd, 2013, posted in: Yazılar by