Yağınızı daha iyi anlamaya yardımcı olması için; sık sorulan soruların cevaplarını öğrenin

Bir motor yağının temizleme özelliği neden önemlidir?

Motor aksamlarının temiz tutulması önemlidir, çünkü aksamların iyi durumda kalmasını sağlar. Motorunuzun aksamlarının ve yağ kanallarının kirli olması halinde yağ motoru gerektiği gibi yağlayıp korumayabilir. Kir birikimi ayrıca motorda zamansız hasara da yol açabilir.

Motor yağı seçimi neden bu kadar önemlidir?

Yağ, otomobilinizin kanıdır. Uygun olmayan bir yağ kullanılırsa, motor artan aşınma ve korozyon riski altındadır. Tıkanıklıklar motorunuzun sağlıklı çalışmamasına sebep olabilir.

Yağ motorumu nasıl korur?

Yağ, motoru birçok şekilde korur:

  • Motoru temizleyerek – motor aksamlarındaki kiri, tortuyu ve kalıntıları temizleyerek önemli yağ kanallarındaki tıkanıklıkları engelleyecek şekilde tasarlanmıştır. Yağ, kiri hapseder ve bir sonraki yağ değişimine kadar motorunuza zarar vermesini önler.
  • Sürtünmeyi azaltıp aşınmayı en aza indirerek – motor aksamları üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur, ayrıca hareketli yüzeyler arasında teması engelleyip çekmeyi azaltan özel katkı maddeleri içerir. Bu da motorun tasarlandığı gibi sessiz ve verimli çalışmasına yardımcı olur.
  • Isıyı uzaklaştırarak -  sıcaklığın 320°C’ye kadar çıktığı piston segmanları gibi sıcak alanlardan uzaklaştırarak motor etrafına dağıtır.
  • Korozyon ve paslanmayı önleyerek – çok çalışan motor parçalarını normal yağ değiştirme aralığından sonra da korozyona karşı korur.

Motor yağı neden yapılır?

Motor yağları baz yağlar, viskozite indeks artırıcılar ve performans katıkları olmak üzere üç önemli bileşenden oluşur. Yağın maksimum motor koruması sağlaması için bu bileşenler özenle seçilip ustaca harmanlanır.

Yağı değiştirmek önemli midir ve bunu ne sıklıkta yapmalıyım?

Yağınızı ve filtrenizi araç üreticilerinin belirttiği yağ değiştirme aralıkları içinde değiştirmelisiniz. Bu aralıklar yapılan kilometreye veya süreye dayalıdır. Düzenli yağ değişikliği motorunuzu korur ve tüm motor bileşenleriniz için en iyi korumayı sağlar.

Kullanılmış yağı nasıl bertaraf etmeliyim?

Kullanılmış yağ çevreyi kirletebilir, bu nedenle kesinlikle kanalizasyona boşaltılmamalıdır. Pek çok ülkede bunu yapmak yasa dışıdır. Bunun yerine atık yağlarınızı resmi bir yağ bertaraf veya geri dönüşüm toplama merkezine götürmelisiniz; bunlar sıklıkla atık toplama noktalarında bulunmaktadır. Alternatif olarak, atık idaresi programının detaylarını öğrenin.

Neden çok çeşitli motor yağları bulunmaktadır ve hangisini seçeceğimi nasıl bileceğim?

Araçların el kitaplarında minimum yağ spesifikasyonu belirtilecektir. Ancak, daha iyi spesifikasyona sahip bir motor yağına geçmek isteyebilirsiniz. Bir araç için doğru motor yağını seçmek şunlara bağlıdır:

  • Otomobilin tipi – yüksek performanslı bir otomobil daha yüksek performanslı bir yağa ihtiyaç duyar.
  • Otomobilin yaşı – yeni teknolojili motorlardan çok daha fazlası beklenilmektedir: yakıt verimliliği ile birleştirilmiş yüksek performans. Artan teknik beklentilere ayak uydurmak için ileri teknoloji ürünü yağlar geliştirilmiştir. Örneğin, modern otomobillerde eski teknoloji ürünü yağlarda aşırı oksidasyona neden olabilecek kaçak gaz devridaim sistemi ve uygun olmayan yağla bozulabilecek hassas egzoz gazı kontrol sistemleri bulunmaktadır.
  • Sürüş ortamı – modern otoyol sürüşü ve ağır dur-kalk yaşatan trafik, artan motor aşınması ve yıpranmasını önlemek için daha yüksek kaliteli yağları gerektirir.

Sık yağ değiştirmezsem farkı gerçekten fark edecek miyim?

Yağınızı düzenli olarak değiştirmemeniz motor aşınmasına karşı sağlanan koruma seviyesini önemli ölçüde düşürebilir. Motor yağı yakıt yandığında ortaya çıkan kurum, tortu, su ve asitli maddelerin yanı sıra yanmamış ve kısmen yanmış yakıt da dâhil olmak üzere, her türlü yan ürünü tutan ortam olarak hareket eder. Aynı zamanda, motorun çalışması sırasında yağ üzerindeki stres, yağın performansını belirleyen bileşenleri yavaş yavaş tüketir. Yağı düzenli olarak yenilemek, yağda mevcut olan bileşenlerin doğru dengelenmesini sağlar.

İşlem yapılmadığı takdirde artan tortu oluşumuna ve metal bileşenlerin korozyonuna sebep olan ve artan aşınma meydana getirebilen atık malzemeleri de temizler.

Sadece eksilen motor yağını tamamlamak neden yeterli olmaz?

Sadece yağın eksilen kısmını tamamlamayı sürdürürseniz motorda kalan eski yağ üzerinde daha fazla stres yaratırsınız. Bu stres sorunu da son yıllarda çok daha kötü bir hal almıştır, çünkü daha hafif, daha modern olan motorlar şimdilerde yağ karterlerinde %25 kadar daha az yağla çalışmaktadır.

Çoğu insan zorlu sürüş koşulları altında mı araç kullanmaktadır?

Avrupa’da yakın bir zamanda yapılan araştırma, otomobil yolculuklarının %75′inin 10 km.den kısa olduğunu göstermiştir. Bu yolculuklar sıklıkla büyük ölçüde dur-kalk ile geçmektedir, bu da yağını düzenli aralıklarla değiştirilmemesi halinde büyük ölçüde artan motor aşınmasıyla sonuçlanabilmektedir.

On Ocak 3rd, 2013, posted in: Yazılar by